سیستمهای اطلاعات مدیریتی

سیستم اطلاعات یکپارچه ایفا با توجه به نیاز شرکتهای بزرگ به اطلاعات به لحظه (online) عملیاتی خود (تولیدی، بازرگانی، مالی، اداري و . . . ) طراحی و پیاده سازی گشته است. طراحی منحصر بفرد این سیستم، رابطی زیبا و بسیار کاربردی را در اختیار کاربران و مدیران قرار میدهد. با استفاده از ساختار کاملاً تحت وب این نرم افزار ، کاربران با استفاده از تکنولوژی Hyperlink و طبقه بندی اطلاعات براحتی و بسرعت می توانند از اطلاعات کلی بسطوح پایین تر و جزیی ترین اطلاعات (و بالعکس) دسترسی پیدا کنند.
سیستم اطلاعات یکپارچه ایفا با در نظر گرفتن وضعیت بسیاری از شرکتهای بزرگ تولیدی و احتمال پراکندگی جغرافیایی مراکز و یا واحدهای مختلف آنان، امکان برقراری ارتباط بین واحدها را از طریق بسترهاي مخابراتي موجود فراهم مینماید. اين بسترها می تواند از طریق VSAT، Wireless، خطوط تلفن و يا استفاده از Data Center باشد. بدين ترتيب اطلاعات تمامي واحدها و دفاتر بصورت Online در همه مراكز قابل مشاهده خواهد بود.
در سیستم اطلاعات یکپارچه ایفا برای تعداد کاربران همزمان سیستم محدودیتی وجود ندارد و بر خلاف بسیاری از نرم افزارهای مشابه شرکت براحتی میتواند تعداد کاربران خود را بدون پرداخت هیچگونه وجه اضافه افزایش دهد. همچنین نصب سیستم ایفا بر سرورهای مختلف شرکت شامل هزینه License اضافی نخواهد بود و فقط هزینه نصب در محاسبات لحاظ میشود.


مدیریت مالی

سيستم مدیریت مالي به عنوان بخش مركزي يك سيستم جامع مديريت اطلاعات مالي، با ارائه يك چارچوب مرجع، كليه اطلاعات مربوط به جنبه مالي رخدادها و فرآيندهاي درون يك سازمان را در يك قالب مشترك و مقايسه پذير، سازماندهي مي نمايد. اين چارچوب اين ويژگي را دارد كه براي مديريت ارشد، امكان تجزيه و تحليل و برنامه ريزي مالي سازمان را فراهم مي آورد. از اين رو اين سيستم در عين سادگي ساختاري، بعنوان سيستم پايه، داراي نقشي اساسي در اجراي تراكنشها و عمليات روزانه و فراهم آوردن اطلاعات مديريتي مي باشد.


مدیریت فروش و خدمات پس از فروش

Customer Relationship Management یا CRM بخشی از استراتژی یک سازمان یا شرکت جهت شناسایی مشتریان، راضی نگه داشتن آنها و تبدیل آنها به مشتری دائمی می باشد. CRM همچنین در راستای مدیریت ارتباطات مشتری با شرکت و بمنظور به حداکثر رساندن ارزش هر مشتری، شرکت را یاری می نماید.
CRM از سه بخش اصلی تشکیل شده است: مشتری، روابط و مدیریت. منظور از مشتری، مصرف کننده نهایی است که در روابط ارزش آفرین، نقش حمایت کننده را دارا می باشد. منظور از روابط، ایجاد مشتریان وفادارتر و سودمند تر از طریق ارتباطی یادگیرنده می باشد و مدیریت عبارت است از خلاقیت و هدایت یک فرایند کسب و کار مشتری مدار و قرار دادن مشتری در مرکز فرایندها و تجارب سازمان.


مدیریت منابع انسانی

مدیریت منابع انسانی عبارتست از رویکردی استراتژیک به جذب، توسعه، مدیریت، ایجاد انگیزش و دست‌یابی به تعهد منابع کلیدی سازمان؛ یعنی افرادی که در آن یا برای آن کار می‌کنند.
اهداف اساسی مدیریت منابع انسانی حصول نتایج مطلوب از تلاش‌های جمعی کارکنان سازمان است که می‌توان به صورت زیر آن را بیان نمود:
•تأمین نیروی انسانی با حداقل هزینه
•پرورش و توسعه استعدادها و مهارت‌های افراد
•حفظ و نگهداری نیروهای لایق و ایجاد روابط مطلوب بین آنان
•تأمین احتیاجات مادی و معنوی و جلب رضایت پرسنل بطوری که همسویی لازم بین اهداف شخصی آنها، و هدف‌های سازمان ایجاد گردد.
سیستم منابع انسانی ایفا، اطلاعات جاری و دقیق برای مقاصد کنترل و تصمیم‌گیری را فراهم می کند. این سیستم با رویکردی یکپارچه ، برای نگهداری اطلاعات کارکنان، نظارت بر عملیات حقوق و دستمزد، نگاهداری اطلاعات مربوط به غیبت‌ها و مرخصی‌ها ، انجام امور اداری ، استخدام و برنامه‌های آموزشی طراحی و تولید شده است.


مدیریت انبارها

بخش عمده­اي از سرمايه هر سازمان در قالب كالا با كاركردهاي مختلف اعم از مواد اوليه، محصولات، اموال و مانند آن عينيت مي­يابد. به همين جهت مديريت كالا بدلايل مختلف از جمله ارزش آن بعنوان يكي از مولفه هاي اصلي دارايي، وابستگي جريان توليد به دسترسي بموقع و به ميزان لازم و كافي به كالا، تاثير نحوه انبارش و توزيع آن در فرآيند فروش، هزينه­هاي مربوط به نگهداري كالا، تهيه داراي اهميت و حساسيت ويژه­اي در سازمانهاي توليدي و بازرگاني مي باشد.
يكي از نكات قابل توجه در مورد سيستم انبار، پيوستگي و ارتباط نزديك آن با سيستم هاي ديگر از جمله تداركات، توليد، فروش و حسابداري مالي است كه پياده سازي صحيح و كارآمد آن يكي مشخصه هاي سيستم هاي موفق اين حوزه است.


مدیریت تولید

مدیریت تولید ، عملکردی است که عهده‌دار مسئولیت برنامه‌ریزی تاکتیکی و راهبردی فرآورده‌های موجود و جدید یک شرکت است.مدیریت فرآورده، عملکرد چرخهٔ حیات سازمانی در درون یک شرکت است که با برنامه‌ریزی یا پیش‌نگری یا بازاریابی فرآورده یا فرآورده‌ها در همهٔ مراحل چرخهٔ حیات محصول سروکار دارد.
استفاده از سیستم مدیریت تولید ایفا در کنار سیستم مدیریت انبارها، مدیریت فروش و بهای تمام شده محصولات، مزایای فوق را برای شما بهمراه خواهد داشت:
•پیش بینی تولید و عملیات
•طراحی و برنامه ریزی فرآیند تولید
•انتخاب روش ها و فناوریهای مناسب تولید
•برنامه ریزی جهت رسیدن به حداکثر نرخ خروجی تولید برای هر یک از محصولات و خدمات
•برنامه ریزی تلفیقی در جهت زمان بندی تولید یا نرخ خدمات،تعداد نیروی کار، سرمایه گذاری در موجودی مواد اولیه و سایر عوامل تولید
•نظارت دقیق بر زمانبندی نیروی کار انسانی و زمانبندی عملیات
•کنترل موجودی و برنامه ریزی مواد


مدیریت تدارکات

مديريت خريد و تدارکات ، تمامي امور مرتبط با خريد بهنگام کالا و خدمات مورد نياز براي انجام تمامي فرايندها را شامل مي شود.
امروزه با رشد تکنولوژي، به ويژه در زمينه تکنولوژي اطلاعات، ماهيت عرضه و خريد به سرعت در حال تغيير است و جامعه و سازمانها به صورت روزافزون تاثير رقابتهاي شديد، فعاليتهاي تجاري جديد، کيفيت، طراحي محصول و فرايندها، تمرکز و غير متمرکز بودن، نوآوري، اطمينان از عرضه بلند مدت محصول و ... را مشاهده مي کنند.
از سوي ديگر، مديريت تدارکات يک راه حل جامع، منظم و سيستماتيک است که به يکپارچه سازي مباني ارتباط با فروشندگان و پيمانکاران، يعني فرآيندهاي استعلام، مناقصه، خريد، نظارت و کنترل دقيق تر فرآيند خريد مي‌انجامد. فرايندهاي به کار گرفته شده در مديريت خريد و تدارکات، ثبت دقيق و اتوماسيون فرايندهاي خريد و تدارکات و بهينه سازي تعاملات و ارتباطهاي تجاري در محدوده دروني و بروني سازمان را با هدف بهينه سازي رابطه سازمان با ارائه‌کنندگان کالاها و خدمات در داخل و خارج از کشور، ممکن مي سازد. هدف نهايي از مديريت تدارکات ، به پايان رساندن و تحويل به موقع و کيفي طرح است.


اتوماسیون اداری

امروزه يكي از مهمترين اهداف ادارات ، سازمانها و شرکتها ، مكانيزه كردن فعاليتهاي جاري خود به منظور بهره وري بيشتر و بهتر از پتانسيل هاي موجود مي باشد. گردش نامه ها و حفظ سوابق از مهمترين امور جاري هر شرکت بوده و همواره هزينه انساني و مالي زيادي را بر سازمانها تحميل مي نمايد .از اين رو يکي از مناسبترين و سريعترين راه حل ها جهت کاهش هزينه ها و سرعت بخشيدن به امور جاري شرکتها استفاده از سيستم هاي مکانيزه و اتوماسيون اداري مي باشد که هدف در آن حذف کاغذ از مکاتبات داخلي ( اداري ) و به عبارتی Paperless نمودن کارها مي باشد .از جمله مزاياي استفاده از چنين سيستم هايي مي توان به موارد زير اشاره نمود:
کنترل گردش الکترونيکي کليه مکاتبات داخل سازماني
امکان جستجو در مجموعه اطلاعات مربوط به مکاتبات
حذف فيزيکي کاغذ و بايگاني
دسترسي سريع به سوابق و اطلاعات و در نتيجه سرعت در پاسخگويي به مراجعان
کنترل بر عملکرد کاربران و سرعت در پيگيري و رفع مشکلات


گزارشات تحلیلی و مدیریتی

انواع گزارشات مدیریتی بصورت web based و دسترسی به ریز اطلاعات بصورت Hyperlink
محدوده های زمانی از پیش تعریف شده ( روزانه، ماهانه، 3 ماهه، 6 ماهه و 9 ماهه)
قابلیت مرتب سازی بر اساس هریک از فیلدهای منتخب
ارائه گزارشات مقایسه ایی بین زیر سیستم های مرتبط (مانند تولید، فروش، انبار)
قابلیت ارائه گزارشات Cash flow
قابلیت متناسب سازی بر اساس نیاز هر شرکت
گزارشات متنوع و نمودار فروش برای بازه های مختلف و به تفکیک های مختلف
گزارشات مقایسه ایی فروش با سالهای گذشته
گزارشات مقایسه ایی فروش با وصول مطالبات بصورت ماهانه
گزارشات مطالبات به تفکیک اشخاص
گزارشات فروش بر اساس نوع مشتری (نماینده، سازمان، ارگان، ....)
گزارشات مصرف مواد برای بازه های مختلف
گزارشات میزان خرید به تفکیک مواد اولیه، محصولات، سایر
گزارش میزان تولید برای بازه های زمانی مختلف
گزارشات خلاصه وضعیت مربوط به هر سیستم
قابلیت ارئه گزارشات مختلف نموداری
و بسیاری گزارشات متنوع دیگر


اهم اهداف استقرار و به کارگيري سيستم‌هاي اطلاعاتي يکپارچه

انجام فعاليتهاي اصلي و مکرر سازمان به روش هوشمند و اساساٌ سهولت در کارکردهاي عملياتي؛
اعمال کنترل هاي داخلي فعاليتهاي اصلي به روش هوشمند؛دسترسي سريع به اطلاعات طبقه بندي شده براي تصميم گيري
ايجاد زمينه گزارشگري مستمر و به موقع در سازمان و ايجاد بستر فرهنگي انضباط اقتصادي
صرفه جويي در زمان پردازش اطلاعات
به حداقل رسيدن اشتباهات انساني و جلوگيري از دوباره کاريها و ريخت و پاش
جلوگيري از اعمال سلايق شخصي در انجام فعاليتهاي اصلي و مکرر سازمان
سهولت درجمع آوري اطلاعات و ذخيره آن
جلوگيري از صرف زمانهاي تکراري توليد اطلاعات درباره موضوعات واحد
افزايش بهره وري و کارآيي در سازمان
کمک به کاربران با تخصص کم.